Ljusblå Hyundai i20N körandes på bana

i20 N

Boka provkörning

i20 N – Årets bil enligt Top Gear

Hyundai i20 N bygger på den prisvinnande rallybilen i20 Coupe WRC – designad för att ge dig adrenalinpåslag i vardagen. Top Gears årliga utmärkelse Performance Car of the Year gick nyligen till Hyundai i20 N. Nu har de även bestämt vilken bil de tycker förtjänar att bli Car Of The Year – och även detta gick till Hyundai i20 N. Den lilla ettriga saken har en turbomatad fyra på 1,6 liter som ger 204 hästar. Till den kopplas en sexväxlad manuell låda som driver framhjulen.

Ljusblå Hyundai i20N LED-ljus

Optimal prestanda 

Hyundai i20 N tar dig från 0-100 km/h på bara 6,7 sekunder. Prestanda som är gjord för att ge dig ett leende på läpparna varje gång du sätter dig bakom ratten.

Exteriör bak på en Hyundai i20N

Aerodynamisk och aggressiv 

Den kraftfulla prestandan förstärks av det sportiga formspråket. Hyundai i20 N bygger på vår nya designidentitet ”Sensuous Sportiness”.

N-serien logotyp

Mer om N-serien 

N står för maximal körglädje, både på och utanför racingbanan, vilket speglar N-märkets motto: Never just drive. I N-serien har vi på Hyundai överfört vår stora erfarenhet från både motorsporten och högpresterande vardagskörning i en rad riktigt spännande sportbilar.

Utrustningsnivåer

Ljusblå Hyundai i20N Utrustning

från 259 900 kr


Inkl. bl.a.: 

  • 10,25″ TFT LCD instrumentering
  • 18″ dedikerade aluminiumfälgar
  • 8″ pekskärm med DAB
  • Aluminiumpedaler
  • Automatisk klimatanläggning, 1 zon
  • Backkamera
  • Differentialbroms/spärr (Limited Slip Differential)
  • Smart Key
  • Tonade rutor bak
Ljusblå Hyundai i20N Performance utrustning

N Performance 

från 274 900 kr


Inkl. N-utrustning + bl.a.:

  • 10,25″ TFT LCD pekskärm
  • BlueLink®
  • Bose® Premium ljudsystem
  • Navigationssystem
  • Parkeringssensor fram

Kontakta säljare

Ramis Jamil
Säljare nybil / Märkesansvarig Hyundai/Maxus personbil
018-47 27 260
ramis.jamil@ramotor.se 
Peter Jonsson
Säljare nybil / Märkesansvarig Subaru/Sun Living
018-18 28 86
peter@ramotor.se 
Gustav Andersson
Säljare nybil
018-18 28 72
gustav.andersson@ramotor.se 
Joakim Lindgren
Säljare nybil
018-418 44 25
joakim.lindgren@ramotor.se 
Christoffer Jacobsson
Säljare nybil
070 - 785 78 18
christoffer.jacobsson@ramotor.se 
Reza Sedighha
Försäljningschef nybil
018-18 28 89
reza@ramotor.se